W środę, 4 grudnia w Człuchowie odbyła się I Gala Rodziny Kolpinga. Podczas gali przypomniano między innymi krótką historię jednej z najmłodszych, ale już nie najmłodszych Rodzin Kolpinga w Diecezji Pelplińskiej.
– Chcieliśmy stworzyć stowarzyszenie, które będzie aktywowało lokalną społeczność w duchu wartości chrześcijańskich – mówił ksiądz Krystian Feddek, prezes stowarzyszenia. – Naszym celem jest tworzenie wspólnoty aktywizującej lokalne społeczeństwo w niesieniu pomocy. Jest to animacja społeczno-kulturalna mieszkańców.

Mimo krótkiego stażu to, co się udało zrobić, może przyprawić o zawrót głowy. Gigantyczne wydarzenia jakimi były organizowane w Człuchowie Festiwale Radości Chrześcijańskiej „Katolicy na ulicy”, „Bale Świętych”, Orszaki Trzech Króli… – to tylko mały wycinek tego, co robi człuchowskie stowarzyszenie. Jeśli dodać do tego programy skierowane do seniorów, realizacja projektu „Moja Mała Ojczyzna”, stworzenie Domu Kolpinga… – to podczas gali na zamku było się czym chwalić.

To wszystko nie byłoby możliwe bez ogromnego zaangażowania wielu ludzi. To właśnie im dziękowano. Podziękowania wręczali biskup Arkadiusz Okrój, ksiądz Krystian Feddek oraz Ryszard Szybajło, burmistrz Człuchowa. Podziękowania otrzymały między innymi panie z kół gospodyń wiejskich z terenu gminy Człuchów, samorządowcy, przedsiębiorcy i zwykli ludzie pracujący na rzecz stowarzyszenia.

Galę uświetnił występ Człuchowskiego Chóru Rodziców pod kierunkiem Katarzyny Gilewicz-Górnaś. Chór jest jednym z „dzieci” stowarzyszenia. Podczas spotkania przekazano informację, że wkrótce ukaże się czwarta już płyta chóru. Tym razem z kolędami. W przerwach między wręczaniem podziękowań występowały również dzieci, podopieczni stowarzyszenia.

Punktem kulminacyjnym uroczystości było wręczenie statuetek ambasadora i mecenasa kultury chrześcijańskiej. – Statuetką „Ambasadora Kultury Chrześcijańskiej” chcemy wynagrodzić osobę, która wznosząc się na szczyty pomocy innym, potrafi życie rodzinne pogodzić z ekstremalnym życiem na rzecz lokalnej społeczności – mówił ksiądz Feddek przedstawiając osobę, której przyznano statuetkę. – Troskliwa matka i wierna żona. Jest osobą skromną o wielkim potencjale. Z jednej strony zrównoważona i roztropna, z drugiej zdeterminowana do działania. Zwinna i dynamiczna. To osoba, która zakorzeniając swoje życie w Bogu wydaje niesamowicie smaczne i soczyste owoce na rzecz kultury chrześcijańskiej…
Pani Monika osobiście odebrała statuetkę, w imieniu Grupy Energa wyróżnienie odebrał poseł Aleksander Mrówczyński, obecny na uroczystości.

Autor: Piotr Furtak

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial